Clkeresztben a golyll
LAPSA 2006.05.06. 20:12
A legtbb hangszrgyrt cg igyekszik valamifle j, klnleges membrnanyaggal elrukkolni, ami szerintk sokkal jobb, mint az eddig brmikor alkalmazott anyagok, illetve technolgik. gy aztn az ppen aktulis jdonsggal minden problmt egy csapsra megoldanak - jra s jra.
Viszont ezeket az lltsokat legtbbszr nem bizonytjk megfelelen - teht ez ltalban csak egyfajta ezoterikus porhints a vsrlk szembe. Jmagam meg elg cinikus termszet vagyok ebben a tmban - enlkl az vek sorn sok csalds rt volna. Egyik kivl bartom sokszor hangoztatott mondst tartom leginkbb szem eltt: "Meg kell hallgatni!" A tbbi nem szmt.
A Kevlr viszont, gy tnik, mkdik. Tbb elismert cg hasznlja membrnanyagknt (mondjuk, a paprt s a polipropilnt is!), millikra rg hangfalakban is elszeretettel alkalmazzk egyes gyrtk. A MacAudio "vdelmezinek" (protector - vd) hirdetsei fleg a membrnrl szltak - nem vletlenl.
A membrn klnlegesnek mondhat dologbl, sztt kevlr- s karbonszlak keverkbl kszlt. Ezzel mr tallkoztam hifisztikai plyafutson alatt, egyszer kszlkalttknt, parafa lapok kz illesztve, msszor cd-rttknt. Mindegyik felhasznlsi mdban igen jl szerepelt (a rttbl vsroltam is egyet), javulst hozott a rendszerekben, ezrt eldntttem: hiszek neki. s most membrnanyagknt ltom viszont. gy tnik, jra s jra felbukkan a hangtechnikban. Kezdsnek rdemes tudni rla, hogy roppant nehz preczen vgni - csak valamifle tudomnyos gppel rdemes hozzkezdeni. (A tovbbiakrl lsd az apr bets rszt.)
Ez a 13-as mlykzp lemezkosaras, nyoms-csiptets csatlakozval rendelkezik, mgnese fnyesre polrozott popsival tetszeleg. A tekercs htst a plusvason nyitott furat biztostja, a membrnszl butilgumi. Rla a membrnon kvl nehz tbbet mondani: egy tisztessgesen sszerakott, bizalomgerjeszt hangszr. A magassugrz 25 mm-es selyemdm, taln kiss vastag membrnanyaggal (a legjobbak, gy vettem szre, vkonyabbak vagy ritkbban szvttek, esetleg finomabb anyagbl vannak: szinte t lehet ltni rajtuk, mg ezen nem). Elg nagy mret, ami a beptsnl nehzsgeket okozhat, bennem viszont bizalmat kelt: kevesen gondolnak r, hogy egy csipognak is megfelel mret mgnesre (legyen br az a nagyszer neodmium!) van szksge ahhoz, hogy tnyleg jl szljon. Tbbfle beptkeret jr hozz, ez segt "rendesen" elhelyezni. A keresztvltban lgmagos tekercseket tallni, ami megint csak jelzi, hogy a cg igyekszik a legjobb hangminsget kihozni az adott kereteken bell. A keresztezsi frekvencia 3500 Hz, a szett rzkenysge 91 dB, gyrilag megadott terhelhetsge 90 W RMS (a 16-os vltozat 100 W RMS).
Meglepdtem rajta, hogy bejrats nlkl is egszen kellemesen zenlt, egyltaln nem produklt bnt hangokat. Viszont az rzkenysgi adata ersen tlznak tnik, a 85 dB rzkenysg hangsugrzmnl mg halkabban szlalt meg ugyanazon a hangern - teht leginkbb kls teljestmnyerstrl illik hajtani. sszesen kt dolgot tudnk kifogsolni a hangjban: a dinamikatartomnyt s a kontrollltsgot. Ezeket leszmtva kivlan szerepelt. Legnagyobb ernynek a kiegyenltettsgt rzem, nem hz egyik tartomnyba sem. Nagyon jnak talltam az adott rendszeren a trbelisgt, pontosan meghatrozta az egyes szereplk helyt - mlysgben is. Hangja meleg, kellemes, sokig hallgathat, egysges, j kzptartomnnyal.
Ez egy nagyon "jkp" masina. gy rtem, minden adottsga megvan ahhoz, hogy kategrijn bell igen jl szerepeljen. ra 39 990 forint.
A kevlr
Talltam egy idevg idzetet a kevlrszvet lnyegrl: "A kzpsugrznak azzal a nehzsggel kell megkzdenie, hogy lland diszperzit s eloszlst tartson fenn a teljes mkdsi tartomnyban. A baj ezzel csak az, hogy a forrsnak a frekvencia nvekedsvel egyre jobban kell szklnie." Ezrt hasznlnak tbbutas rendszereket is a konstruktrk. "A hromutas (s ktutas) konstrukcik esetben, a gyakorlatban a perem/membrnszl elkezd meghajlani, azaz elszr a perem, majd a membrnszl lemarad a membrn kzponti rsznek, illetve a tekercs mozgsa mgtt. A szl elkezd kiesni a kzprsz fzisbl s kioltja a kimenetet. A harmonikusokban szakadsok keletkeznek, mghozz abban a frekvenciatartomnyban, ahol az emberi fl a legrzkenyebb. A legtbb hangszrmembrn homogn anyagbl kszlt, mint pl. a frccsnttt manyag, prselt paprpp vagy fm. Szakszval lve ezek "tengelyszimmetrikusak", azaz a kzpontbl kiindulva minden irnyban ugyanazon fizikai tulajdonsgokkal rendelkeznek. A sztt anyagok nem tengelyszimmetrikusak. Ha a kzponttl kifel haladva tvgjuk a membrnt, akkor klnbz szlkonfigurcikat vgunk t, attl fggen, hogy a sztt szlak (a takcsok szhasznlatval lnc vagy vetlk) vagy a diagonlisok (ms nven tlk) mentn szelnk. A legkritikusabb az, hogy a membrn merevsge s a membrnon belli hang sebessge a hullm terjedsi irnytl fggen vltozik. A membrn merevebb s a hang gyorsabban terjed az tln keresztl, mint a lnc/vetlk mentn, s vltozik a frekvencia is, amelyen a membrn grblni kezd (s onnan kezddnek a harmonikusok beszakadsai). Bellrl a kls peremig ngy tvonal ltezik az tln keresztl s mg ngy a lnc s a vetlk mentn. Amikor a membrn pereme "kitrsi" fzisba kerl, ahelyett, hogy a teljes perem kzponttal val fzisegysge sznne meg (ahogy azt a homogn anyagbl kszlt membrn teszi, jelents fziskioltst okozva gy a kzps rsszel), a membrnperem "kitrse" itt nyolc szelvnyre oszlik: ezek kzl ngy az egyik irnyba halad, azonos tvolsgra a msik ngytl, amelyek ellenttes irnyban haladnak, azaz fzison kvli temben. A kevlr "kitrsi" mdja pp ezrt hatkony nkiolt, amely nem vagy alig hoz ltre hangkimenetet. Msrszrl ez biztostja a membrn kzponti rsznek, hogy koherens hangokat hozzon ltre a kvnt kisebb tmrj forrsbl."
Forgalmaz: MacAudio
Tel.: 06-209-31-31-61
|